Музей історії Кловського ліцею № 77

Будівлі школи PDF Друк e-mail

Нашу школу було засновано 1 жовтня 1900 року при найстарішому з київських заводів — «Арсеналі».Школу було відкрито для дітей робітників — їхними коштами та коштами демократичної інтелігенції заводу. Це була одна з перших пролетарськіх шкіл міста Києва. Спочатку школа була однокласним парафіяльним («приходским» — рос.) училищем, з 1904 — двокласним. Спеціального приміщення для школи в перші два роки її існування не було, заняття проходили на другому поверсі заводського будинку (Московська, 2).

Перше приміщення школи (1900 р.) - другий поверх заводської будівлі Арсеналу

З 1902 року було побудовано невелике приміщення для школи на території заводу (Московська, 4).

В 1917 році школа переїхала у нове приміщення по вулиці Кловська, 7а, яке було спеціально побудовано для неї (зараз це територія заводу «Арсенал»). Тут вона проіснувала до 1937-го року.

Приміщення школи, спеціально збудоване для неї (спочатку двоповерхове) з 1916 по 1937

У 1935 році комсомольська та партійна організації «Арсеналу» звернулися до українського уряду з проханням виділити кошти на розвиток школи — створення нових лабораторій та розширення бібліотеки. Кошти були виділені, але через два тижні уряд вирішив не добудовувати старе приміщення школи, а збудувати для арсенальської школи нове приміщення. Підгрунтя починав мурувати комсорг «Арсеналу» Зіновій Мойсейович Родштейн.

1937 року новий учбовий рік розпочався в новому приміщенні.

Шкільна будівля з 1937

У 1992 році на базі школи № 77 створено Кловський ліцей № 77 (з поглибленим вивченням іноземних мов). Назву ліцею обрано невипадково. Територія школи розташована поблизу старовинного урочища Клов на місці Кловського монастиря, заснованого в ХІ столітті ігуменом Києво-Печерського монастиря Стефаном. Монастир був зруйнований монголо-татарами у 1240-у році.

Під час будівництва прибудови до школи, археологи знайшли фундаменти Кловського монастиря та церкви при ньому. Наш музей історії ліцею якраз і знаходиться на цьму історичному місці - місці церкви Богоматері Влахєрни. В середині ХYІІІ століття поблизу Клова збудовано Кловський палац, в якому з початку зупинялись знатні особи, потім містилась друкарня Києво-Печерської Лаври, з 1811 року — перша чоловіча гімназія, потім жіноче духовне училище та різні установи, у повоєнний час —Музей Великої Вітчизняної війни, потім — Музей исторіі Києва. Власне, подвір‘я школи і музею створювали єдиний історико-культурний простір.

Отже, взяту ліцеєм назву «Кловський» ми розглядаємо як надану йому можливість бути духовним спадкоємцем кращих традицій минувшини.

Корпус шестирічок з 1982

Школа сьогодні

Спортивний майданчик та прибудова (1973-2000 рр.)