Музей історії Кловського ліцею № 77

Пошукові дослідження PDF Друк e-mail

Пошукові дослідження, які пов’язані з музеєм, можна поділити на 2 групи:

а)дослідження, які проводяться поза музеєм і потім поповнюють фонди музею і використовуються у роботі школи та

б) дослідження, які проводяться учнями в фондах музею і використовуються ними для своїх наукових робіт.

Декілька прикладів. Однією з найцінніших частин музею (і експозиції, і фондів) є документи про участь школи у 2 світовій та Великій Вітчизняній війні (40 учнів загинуло – цілий клас! Ми зберігаємо останні їх листи та похоронки, їх фото та малюнки). Тому велика дослідницька робота проводилась і проводиться в цьому напрямку.

Останні роки здійснювався проект «Війна очима очевидців». Ми запропонували всім бажаючим зібрати спогади в свої сім’ях, але не тільки про бойові дії, а й про все те, що зберігається в пам’яті роду. Не сподівалися, але зібрали більше 100 надзвичайно цікавих спогадів.

Ці спогади мають цінність і тому, що більшість людей, в яких брали інтерв’ю, були дітьми під час війни і їхні спогади яскраві і чесні. Всі українські сім’ї (в різних регіонах по-різному) пройшли через неймовірні випробування, наші ж сучасні підручники з історії далекі від досконалості, в них багато протиріч.

Ця ж «приватна» історія допомагає сучасній дитині зрозуміти те, що не може зробити жоден підручник. І ще важливо, що ця робота допомагає зближенню з родиною і більш глибокому порозумінню.

Всі ці творчі роботи були набрані учнями старших класів на електронні носії та поповнили фонди музею.

Всі роботи були виставлені в музеї на спеціально підготовленій виставці «Обличчя війни», кращі опубліковані в шкільній та республіканській пресі ( газети «Мерідіан», «Урядовий кур’єр», «Народна Армія», журналах «Завуч», «Метро» та інш.).

У 2008-2009 учні 8 та 9 класів (відповідальні Яна Подольська та Галя Рудик – члени Ради музею) мандрували різними куточками Києва, знайомилися з літніми людьми, брали у них інтерв’ю та фотографували своїх героїв. Це був їх власний проект, ними ініційований. Результат – виставка «Доки ми живемо...». А потім – екскурсіїї для школярів.

Під час цієї пошукової роботи діти познайомились з цікавими людьми, учасниками минулої війни та людьми, які пережили Голодомор – Віталієм Петровичем Романенком (трьократний олімпійський чемпіон, 15 - кратний чемпіон світу з стрільби, учасник війни, має безліч нагород, мудрий і яскравий оповідач) та Олексієм Матвійовичем Самійленком (учасник війни, танкіст, потім військовий кореспондент, теж нагороджений багатьма урядовими нагородами). Діти запросили ветеранів, провели зустрічі з учнями школи та створили 2 відеофільма. Всі ці матеріали увійдуть у книгу, яку готує музей. Робота по збереженню пам»яті продовжується. У лютому 2010 року були знайдені матеріали (через 65 років після перемоги!) про випускника школи Еспера Рилєєва, який загинув у 1943 році. До 9 травня у музеї була підготовлена і урочисто відкрита нова експозиція, присвячена його пам»яті.

Прикладом другого типу досліджень є, як вже згадувалось, робота у фондах музею. Випускниця Анастасія Міщук, працюючи над темою «Українська культура 1920-1930 років», використала з наших фондів майже невідомий матеріал про уславлену співачку народну артистку Марію Литвиненко –Вольгемут та записи її голосу (вона випускниця нашої школи 1906 року), створила диск та презентувала свої матеріали на МАН.

Випускниця Анастасія Сущенко, працюючи над темою з історії Голокосту, спиралася на матеріали про долю учнів, які загинули в Бабиному Яру, та праведників – українців, які рятували євреїв. Одна з них - наша вчителька Ольга Іванівна Іванцова.

Крім того,були використані матеріали нашої попередньої виставки «А метелика я тут не бачив»- про малюнки дітей Терезина, які загинули в Аушвіці. Анастасія Сущенко отримала першу премію на міжнародному конкурсі учнівських та студентських робіт з Голокосту.

Випускниця Катерина Федотова у творчій роботі « Політика українізації у 1920-і роки » працювала в архіві музею та познайомилась з оригінальними документами цієї доби.

Дослідницькою роботою, пов’язаною з музеем, займається частина учителів школи і випускники. Результатом їхньої діяльності є робота з матеріалами нової великоі експозиції музею - постійно діючої виставки (єдиної в Україні!) «Пам’яті вчителя», присвяченій видатному педагогу та гуманісту Янушу Корчаку. Неодноразово учителі школи та випускники, які пройшли досвід музейної роботи, виступали на міжнародних конференціях з питань музейної роботи у Німеччині, Швейцарії, Ізраїлі. (З.С.Гулько, С.В.Петровська, І. Б. Співакова, А.Андрусик).

На конференціях були продемонстровані відеофільми та відеоролики, створені музейною радою, що викликало великий інтерес у музейних працівників, учасників конференції.

Музей став членом Міжнародної ассоціації освітянських музеїв світу.

Деякі наші матеріали були експоновані на виставці в Німеччині, в Карлсхорсті, де був підписаний Акт про капітуляцію Німеччини у 2 світовій війні. Вони увійшли до каталогу виставки.

В Голландії в журналі “OeKU nieuwsbrief” була надрукована велика стаття про концепцію музею та фотографії нашого музею. Це теж визнання нашої дослідницької діяльності.

Останнє оновлення на Вівторок, 19 липня 2011, 22:36